جنگ شب در اردو و نکات برگزاری جنگ های شبانه اردویی

جنگ شبانه در اردو و نکات برگزاری جنگ های شبانه

برنامه ریزی برگزاری جنگ شب در اردوهای دانش آموزی و نکات اجرای بهتر جنگ های شبانه اردویی.
 در برگزاری اردوهای دانش آموزی معمولا در طول روز چهار یا پنج فعالیت ، قابلیت طراحی و اجرا دارد. که مربی از حضور فعال دانش آموزان ، آنها را ارزشیابی می کند. این فعالیت ها معمولا ، به نوعی رنگ اجبار دارند . اما جنگ شب ، برنامه مفرحی که در انتهای شب و به عنوان آخرین برنامه روز در نظر گرفته می شود ، حضور داوطلبانه بچه ها را نیاز دارد. لذا باید کاری کرد و هنری به خرج داد تا پس از یک روز کاری پر از تلاش بی وقفه دانش آموزان ، دانش آموز به میل و اشتیاق در برنامه ای مفرح که می تواند در آن هنر نمایی کند وارد شود و مشارکت نماید. هنرنمایی شخصی دانش اموز در قالب سرود های گروهی ، اجرای تئاتر ، خواندن دکلمه ، تعریف کردن جوک ، قصه گویی ، موسیقی نوازی و فعالیت های دیگر ، تبلور می یابد. معمولا مراسم جنگ شب ، به نوعی فوق برنامه اردو تلقی می شوند. لذا جنگ شب ، محل بسیار مناسبی برای شکوفایی توانمندی های فردی و گروهی است. 
 
درباره جنگ شبانه و پیشنهادات برگزاری آن ، متاسفانه اطلاعات تخصصی کمی در اینترنت موجود است اما به هر حال جنگ شبانه ، یکی از برنامه های مهم و بلکه خاطره انگیز اردوست که اگر مربیان محترم ، بنحوی مناسب، برای این جنگ برنامه ریزی کنند ، می توان استفاده بسیار مناسبی کرد. قطعا مربی باید دخلت خود را در این جشن شبانه فوق برنامه بکاهد و در فضایی صمیمانه و دوستانه ، که تحمل خطا و اشتباه را بالاتر می برد ، به دانش آموزان آزادی عمل بیشتری داده شود تا هنرهای خود را نمایان کنند. می توان اینکه در جنگ شبانه ، چه برنامه هایی اجرا شود را هم از خود دانش آموزان پرسید اما بعضی پیشنهادات جالب در این زمینه عبارتند از : 
  • اجرای مسابقات نشستنی ، فردی و تیمی.
  • طرح معما با ارسال پاسخ ها به یک شماره موبایل در حین جنگ شبانه و در انتها قرعه کشی برنده از بین پاسخ دهندگان صحیح
  • برنامه های هنری که زمینه خنده را هم فراهم می آورد نظیر خواندن یک قطعه کوتاه آواز دلخواه توسط دانش آموزان اجباری(کسی نتواند از خواندن طفره برود.)
  • خاطره گویی و قصه پردازی 
  • اجرای تاتر ، نمایش ، مسابقه بازیگری بداهه یک موضوع خنده دار ، بصورت پانتومیم یا طنز.
  • اجرای موسیقی با دهن. 
  • نوشتن متنی طنز درباره اردو و حوادث رخ داده در آن تحت عنوان "اندر احوالات اردویی که رفتیم"
همچنانکه اشاره شد ، جنگ شب ، حتما می بایست توسط شرکت کنندگان تهیه وتنظیم شود وتوسط خود دانش آموزان ، البته تحت نظارت مربی ، اجرا گردد برخلاف مجالسی که  با دعوت از فلان مجری توانمند دریک سالن ، برگزار میگردد و دانش آموزان شرکت کننده ، فقط حق تشویق کردن وکف زدن دارند. طبعا دانش آموزان ، از آزادی عمل جنگ شبانه ، استفاده می کنند تا گاهی ضمن نمایش یا در حین خاندن متنی که نوشته اند ، انتقادات خود را نسبت به کمبود ها ونواقص موجود در اردو ابراز دارند که این نه تنها مضموم نیست ، بلکه فرصت بی نظیری است که در فضایی صمیمانه و دوستانه ، فیدبک دانش آوزان درباره اردو ، که تمام اردو برای ایشان برگزار شده است را ، داشته باشیم.
تجربه نشان داده است که اجرای صمیمانه جنگ شبانه با واگذاری مسوولیت آن به دانش آموزان منتخبی که صحیح انتخاب شده اند ، می تواند خاطره انگیزترین بخش اردو باشد که تا سال ها بعد در خاطره دانش آموزان ماندگار خواهد بود. 
عبدالرحمن ربیعی
 
عبدالرحمن ربیعی
تعداد مقالات 14 عدد

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )
دانلود فلش پلیر
آخرین مقالات
اهداف برگزاری اردو
اهداف یک آموزشگاه از برگزاری اردو چیست؟ چرا دانش آموزان را به اردو می بریم؟ اهداف برگزاری انواع اردوهای دانشجویی ، ورزشی ، جهادی ، علمی ، تربیتی چیست؟
اردوی خدمت رسانی کار
آشنایی با اردوهای خدمت­رسانی کار ،ضرورت و اهداف اردوهای خدمت­رسانی کار ، اهداف عینی ­تر اردوهای خدمت­رسانی کار و عوامل انگیزشی موجود برای همکاری دانش­ آموزان
تشکیل اردوهای تابستانی دانش‌آموزان
برگزاری اردوهای دانش آموزی در سال 53 ، تصویری خاطره انگیز از نحوه برگزاری اردو در آن ایام و طرز فکر و عمل اردویی مربیان و متصدیان امر.
سخنی پیرامون اردوهای یک روزه دانش آموزان دبستانی
سخنی پیرامون اردوهای یک روزه دانش آموزان دبستانی و نکات برگزاری اردو برای دبستانی ها. برگرفته از مجله قدیمی تربیت.