ویژگی های یک مربی اردویی خوب

ویژگی های یک مربی اردویی خوب

یک مربی اردو می بایست چه روحیاتی داشته باشد؟ چه تخصص هایی؟ چه مهارت هایی؟ چه هنرهایی؟ ملاک های یک مربی خوب اردو چیست؟
ابلاغ مربی اردویک مربی خوب اردویی باید چند ویژگی داشته باشد.
 • باید به کار مربیگری در اردو علاقمند و به عبارت دیگر ، بر این خدمت ، کمر همت بسته باشد و خلاصه در یک کلام عاشق این خدمت باشد ، چرا که مربی اردو واقعا یک ایثارگر است.
 • باید مجرب باشد یعنی هم تجربه زندگی داشته باشد هم تجربه معلمی و آموزشی و هم تجربه اردویی و هم تجربه تربیتی.
 • یک مربی اردو باید شرایط زندگی شخصیش ایجاب نماید که بتواند عملا مانعی سر راه انجام مسئولیت عاشقانه اش وجود نداشته باشد.
 • باید متخلق به اخلاقی خوش و طبعی شاد و روحیه ای جوان و دلی سرشار از ذوق و شوق و شوخ طبعی باشد او باید با همین ویژگی بتواند با بچه ها ارتباطی عاطفی و دوستانه برقرار کند.
 • مربی اردویی بابد خودش زیرک ، مدیر و مدبر باشد ، یعنی بتواند در هر شرایطی متناسب با اقتضای کار تصمیمی سریع و شایسته اتخاذ کند و از هرگونه عصبی شدن یا تنش آفرینی یا حتی ابراز منیت ، بشدت پرهیز نماید. چرا که اینگونه صفات میتواند حساسیت زا و تنش آفرین باشد و فضای رفاقت و صمیمیت را در اردو مخدوش نماید.
 • یک مربی اردویی باید فوق العاده حرمت ها را حفظ کرده و بر دلها حکومت نماید ، چرا که در اردو ضمانت اجرایی و قوانین مدون و شرایط برخورد تحکمی وجود ندارد لکن یک مربی کارآمد و مودب میتواند فقط با یک نگاه معنی دار ، مانع تحقق اختلافی بین افراد یا ایجاد تشنجی در اردو گردد.
 • یک مربی اردو باید از خود گذشتگی به معنای واقعی داشته باشد و همیشه و در همه حال متواضع و فروتن باشد چرا که این خصلت ها بشدت موجب ایجاد محبوبیت وی در جمع دانش آموزان می گردد به عبارت دیگر بچه ها معمولا در اردو انتظار شنیدن عبارات تحکمی و آمرانه را ندارند بلکه احساس شان براین است که آمده ایم اردو خوشمان باشد نه اینکه اعصابمان خرد شود.
 • یک مربی اردو باید اگر شرایط ایجاب کرد همه هنری را در حدی نسبی داشته باشد چون در اردوها گاهی شرایط ایجاب میکند مربی طبخ غذا کند یا نقش یک هنرمند یا اکتور را بازی کند یا شعری بخواند یا سرودی را سر دهد یا با بچه ها فوتبال کند و راکت تنیس بدست بگیرد. یا مثلا کنارشان بنشیند و بازیهای بچگانه مثل پر و پوچ بازی کند.
و اینها هم در فردی با روحیه ای به معنای واقعی اردویی جمع میشود ، مربی باید جوک هم بلد باشد در گفتن جوک نیز هنرمند و ماهر باشد بطوریکه بیشترین خاطرات زیبای اردوها از نقش آفرینی مربی در اذهان بچه ها ماندگار شود. مورد وثوق و اعتماد بودن مربی به بچه ها ، این امکان را میدهد که ضمن همکاری با مسئولین اردو ، خاطرات خوبی با خود ببرند یا درسهای درست زندگی کردن را عملا فرا بگیرند.
برای ابلاغ مربی اردو ، و گزینش یک مربی خوب اردویی ، در مرحله اول باید با عشق و فداکاری به کار خود ، وارد این عرصه شود. فداکاری از این نظر مطرح میگردد که یک مربی خوب و فعال نصف بیشتر سال دور از خانواده و در دوره ها و اردوهای مختلف شرکت دارد ، ثانیا باید روابط عمومی بالایی برای جذب دانش آموزان داشته باشد و ثالثا باید با مدیریت بحران(جهت حوادت غیر مترقبه ای که در دوره برگزاری اردو ممکن است اتفاق بیفتد) نیز آشنا باشد، با فن و تکنیک های کمک های اولیه ، روانشناسی، تربیت نوجوان، و ... آشنا باشد ، قابلیت تصمیمیم گیری موردی و غیر مصوب در موارد خاص و تصمیم گیری لحظه ای را داشته باشد ، اطلاعات عمومی خوبی داشته باشد. برای کار با سنین نوجوان ضمن جذبه و ابهت ، باید خاکی و خود را از نوجوانان بداند و این به دانش آموزان القا گردد. والبته باید تخصص های اردویی راهم دارا باشد.
لذا می توان چنین خلاصه کرد که ویژگیهای مربی اردو باید عبارت باشد از :  
 1. داشتن شاکله علاقمندی به گروه و تربیت گروهی 
 2. توانایی مدیریت تیم و گروه 
 3. دانستن حداقل هفت مهارت از مهارتهای اردو  اعم از چادر زنی ،گره و طناب ، کمکهای اولیه ، بازیهای گروهی و ......
 4. رهبری گروه سنی نوجوان
 5. قابلیت تقسیم وظایف بین افراد و رهبری آنان 
 6. آمادگی جسمی لازم 
 7. تسلط و آگاهی به یک رشته ورزشی یک رشته هنری، زبان دوم و مانند آن

عبدالرحمن ربیعی
 
عبدالرحمن ربیعی
تعداد مقالات 14 عدد

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )
دانلود فلش پلیر
آخرین مقالات
اهداف برگزاری اردو
اهداف یک آموزشگاه از برگزاری اردو چیست؟ چرا دانش آموزان را به اردو می بریم؟ اهداف برگزاری انواع اردوهای دانشجویی ، ورزشی ، جهادی ، علمی ، تربیتی چیست؟
اردوی خدمت رسانی کار
آشنایی با اردوهای خدمت­رسانی کار ،ضرورت و اهداف اردوهای خدمت­رسانی کار ، اهداف عینی ­تر اردوهای خدمت­رسانی کار و عوامل انگیزشی موجود برای همکاری دانش­ آموزان
تشکیل اردوهای تابستانی دانش‌آموزان
برگزاری اردوهای دانش آموزی در سال 53 ، تصویری خاطره انگیز از نحوه برگزاری اردو در آن ایام و طرز فکر و عمل اردویی مربیان و متصدیان امر.
سخنی پیرامون اردوهای یک روزه دانش آموزان دبستانی
سخنی پیرامون اردوهای یک روزه دانش آموزان دبستانی و نکات برگزاری اردو برای دبستانی ها. برگرفته از مجله قدیمی تربیت.