next
اردوگاه های دانش آموزی

اردوگاه های دانش آموزی

آشنایی با مجتمع های فرهنگی اردویی و اردوگاه های دانش آموزی کشور. پذیرش اردو بصورت اینترنتی. مشاوره برگزاری اردو.
اردوگاه های دانش آموزی آموزش و پرورش ایرانبدون شک میتوان ادعا کرد که مهمترین و گسترده ترین و مجهزترین اردوگاه های کشور وابسته به وزارت آموزش و پرورش است که معمولا در طول سال مخصوصا در فصل تابستان پذیرای خیل کثیری از دانش آموزان دختر و پسر است که هر کدام بنا بدلایلی در قالب اردوهایی تحت عنوان مثلا المپیاد های ورزشی، یا علمی، و یا اردوهای فرهنگی تربیتی، یا اردوهای تشویقی، یا اردوهای مسابقات هشتگانه مثل قرآن و نهج البلاغه و سرود و تئاتر و هنر های نمایشی و هنرهای دستی و تجسمی و امثالهم می باشد.
آنچه در اینجا بیشتر مورد نظر ماست معرفی مکانهایی است که برای برگزاری اردو چه دانش آموزی و چه دانشجویی و چه حتی خانوادگی و ورزشی و صنفی و غیره مناسب است. اشاره شد که بدون شک بیشتر این اماکن اردویی مربوط به آموزش و پرورش است بدین ترتیب که این وزارت خانه بنا به رسالتی که به عهده گرفته از دهها سال پیش اقدام به ساخت و ساز و تجهیز اردوگاههایی کرده که بعضا در زمان مرحوم دکتر بنایی رئیس سازمان پیشاهنگی وقت کشور، (قبل از انقلاب اسلامی) توسط پیشاهنگی ساخته شده و بعدا به امورتربیتی واگذار شده که هنوز فعال است و هر کدام پیشرفتهای زیادی در زمینه توسعه و تجهیز داشته اند.
بطور کلی متوان گفت آموزش و پرورش قریب 400 باب اردوگاه فرهنگی، تربیتی، تفریحی، در نقاط مختلف کشور دارد که معمولا این اردوگاهها بنا به نوع استفاده از آنها به سه دسته زیر تقسیم میشود:
  1. اردوگاههای شهرستانی یا منطقه ای که معمولا توسط اداره آموزش و پرورش شهرستان یا منطقه ای، در نقطه ای خوش آب و هوا در متن یا حاشیه همان شهرستان در محوطه مستعد و مناسبی که عمدتا اهدایی و یا تاریخی و یا مصادره ای است ساخته شده یا میشود و معمولا فقط مورد استفاده دانش آموزان و بعضا فرهنگیان همان شهرستان قرار میگیرد و هم اکنون سیصد و اندی از این نوع اردوگاه در کشور فعال است. این اردوگاهها بسته به منطقه جغرافیایی و تعداد دانش آموزان استفاده کننده و امکانات اداره آموزش و پرورشی که مالکیت آنرا عهده دار است از نظر امکانات و تجهیزات و مساحت و امکانات رفاهی تفاوت های فراوانی با همدیگر دارند که هر کدام را جداگانه توصیف نموده ایم. نمونه این اردوگاهها مثل: اردوگاه شهریار تهران – اردوگاه لقمان حکیم کاشان – اردوگاهها کردان کرج – اردوگاه سپیدان شیراز – اردوگاه شهید باهنر آمل – اردوگاه چشمه علی شهرضای اصفهان – اردوگاه تویسرکان همدان و صدها اردوگاه دیگر از این دست جداگانه بطور مفصل و مصور به معرفی آن پرداخته ایم.
  2. اردوگاههای استانی، که معمولا بزرگتر و مجهز تر از اردوگاههای شهرستانی است و عمدتا از قدمت بیشتری برخوردارند و این اردوگاهها نیز بیشتر مورد استفاده دانش آموزان همان استان قرار میگیرد و بعضا برای تفریح فرهنگیان همان استان و یا برگزاری سمینارها و همایشها و گردهمایی های مختلف نیز از آن استفاده میگردد. اردوگاههای دانش آموزی استانی معمولا زیر نظر کارشناسی امور اردوها و اماکن تربیتی آموزش و پرورش استانها اداره و تجهیز میشود و هزینه های نگهداری و حقوق پرسنل اندک آن توسط اداره کل آموزش وپرورش همان استان تامین میگردد. بعضی از این اردوگاهها عبارتند از: اردوگاه شهید رجایی رامسر وابسته به آموزش و پرورش شهر تهران – اردوگاه استانی شهید بهشتی اصفهان واقع در ده کیلومتری غرب اصفهان– اردوگاه استانی عاشورا ده مازندران واقع در بندر ترکمن – اردوگاه استانی شهید دستغیب شیراز واقع در کیلومتر 5 جاده اصفهان- اردوگاه استانی دهکده اهواز واقع در منطقه حمیدیه اهواز- اردوگاه استانی مقدس اردبیلی اردبیل – اردوگاه استانی گل مکان (شهید بهشتی) مشهد – اردوگاه استانی ثامن الائمه و ثامن الحجج مشهد مقدس- اردوگاه استانی غدیر تبریز – اردوگاه استانی شهید مطهری یاسوج – اردوگاه استانی غدیر بوشهر واقع در حاشیه کازرون – اردوگاه کردان کرج – اردوگاه استانی راهیان نور مازندران واقع در جاده ساری مشهد – اردوگاه استانی قم واقع در جاده باقر آباد – اردوگاه استانی سمنان واقع در خیابان دکتر شریعتی سمنان – اردوگاه سلیمان خاطر سنندج واقع در کیلومتر اول جاده کرمانشاه – اردوگاه استانی عباس آباد همدان – اردوگاه استانی شمس آباد (شهید بهشتی) چهارمحال و بختیاری – اردوگاه استانی شاه زند اراک –
  3. اردوگاههای کشوری وزارت آموزش و پرورش: از بین صدها اردوگاه فعال دانش آموزی که زیر نظر آموزش و پرورش میزبان و پذیرای اردوهای دانش آموزی است پنج اردوگاه جنبه کشوری دارد در اینجا منظور از واژه کشوری همان اصطلاح معروف ملی است که متاسفانه بدلیل بعضی حساسیت ها که بعد از انقلاب روی این کلمه ایجاد شد بجای اردوگاه ملی، از عنوان اردوگاه کشوری استفاده میکنند این 5 اردوگاه که همگی توسط پیشاهنگی وقت ساخته شده بعد از انقلاب طی مصوبه مجلس شورای اسلامی کلا به وزارت آموزش و پرورش واگذار شد و این پنج اردوگاه همچنان زیر نظر اداره کل امور فرهنگی هنری وابسته به معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش اداره میشود بدین معنی که ابلاغ روسای این 5 اردوگاه و استخدام و بکارگیری و امور پرسنلی و اداری و مالی این 5 اردوگاه مستقیما زیر نظر خود حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش است و بدجه و اعتبارات آن نیز توسط خود حوزه ستادی تامین میگردد لیکن چون با ساختمان حوزه ستادی فاصله مکانی دارند همواره وزیر وقت آموزش و پرورش بخشی از اختیارات خود مخصوصا در زمینه امضای اسناد مالی و غیره را به خود رئیس منصوب شده از طرف تهران واگذار و تفویض مینماید.
این اردوگاهها که هر کدام با هدفی مشخص در نقطه ای خاص از کشور بنا شده دارای وسعتی بزرگ و امکاناتی وسیع و پرسنلی مجرب و کارآزموده است که این مکانهای فرهنگی را قادر نموده هر کدام بتوانند میزبان اردوهای چند هزار نفری باشند و بخوبی از عهده برگزاری اردوهای بزرگ برآیند و رضایت ایشان و اردوگزاران را جلب نمایند.
جستجوهای مرتبط
  • اردوگاه های دانش آموزی
  • اردوگاه دانش آموزی
  • لیست اردوگاه های دانش آموزی
  • سایت اردوگاه دانش آموزی
  • لیست اردوگاه های دانش آموزی استان
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
4.8/10 (تعداد آرا 44 نفر )
دانلود فلش پلیر
آخرین مقالات
اهداف برگزاری اردو
اهداف یک آموزشگاه از برگزاری اردو چیست؟ چرا دانش آموزان را به اردو می بریم؟ اهداف برگزاری انواع اردوهای دانشجویی ، ورزشی ، جهادی ، علمی ، تربیتی چیست؟
اردوی خدمت رسانی کار
آشنایی با اردوهای خدمت­رسانی کار ،ضرورت و اهداف اردوهای خدمت­رسانی کار ، اهداف عینی ­تر اردوهای خدمت­رسانی کار و عوامل انگیزشی موجود برای همکاری دانش­ آموزان
تشکیل اردوهای تابستانی دانش‌آموزان
برگزاری اردوهای دانش آموزی در سال 53 ، تصویری خاطره انگیز از نحوه برگزاری اردو در آن ایام و طرز فکر و عمل اردویی مربیان و متصدیان امر.
سخنی پیرامون اردوهای یک روزه دانش آموزان دبستانی
سخنی پیرامون اردوهای یک روزه دانش آموزان دبستانی و نکات برگزاری اردو برای دبستانی ها. برگرفته از مجله قدیمی تربیت.